Ciasto kruche, a półkruche

(Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 na 5)

Kto zgadnie jaki jest wspólny element wszystkich ciast zaprezentowanych na kolażu? Każde z nich zostało przygotowane na bazie ciasta kruchego lub półkruchego. No właśnie, a czy zastanawialiście się kiedykolwiek co odróżnia ciasto kruche od półkruchego? Szczerze powiedziawszy sama bardzo często nazywam oba rodzaje ciasta po prostu „kruchym”. Dziś jednak postaram się dokładnie wyjaśnić różnicę między tymi dwoma rodzajami ciasta i zamieszczę podstawowe przepisy na ich wykonanie.

Jak w każdym przepisie na tym blogu, w przepisach bazowych poniżej podałam co udało mi się upiec z podanej ilości składników. Dlatego też przeliczenie proporcji ciasta potrzebnej dla Twojej blachy staje się bardzo proste. Aby to uczynić skorzystaj z kalkulatora blach, gdzie po podaniu wymiarów swojej formy dowiesz się jakiej proporcji potrzebujesz.

Ciasto kruche, a półkruche.

Ciasto kruche:

Ciasto kruche nie zawiera żadnych spulchniaczy, a swą kruchość zawdzięcza dużej zawartości tłuszczu. Podczas przygotowania kruchych wypieków należy pamiętać o tym, aby nie wyrabiać zbyt długo ciasta ponieważ nadmierne podgrzanie tłuszczu ciepłymi dłońmi sprawia, że zawarty tłuszcz staje się bardziej mazisty, co zmniejsza kruchość wypieku.

Klasyczne ciasto kruche posiada następujące proporcje wagowe składników – 3 porcje mąki:2 porcje masła:1 porcja cukru pudru. Można się jednak spotkać z przepisami zawierającymi od 350 g do 1000 g tłuszczu na 1000 g mąki, co daje 35-100% tłuszczu w stosunku do mąki.

Jakiś czas temu skusiłam się na upieczenie tarty z wiśniami i dżemem agrestowym korzystając właśnie z najbardziej klasycznego przepisu na ciasto kruche. W związku z tym, że dżem, którego użyłam był dość kwaśny, dość spora ilość cukru była swego rodzaju atutem. Jednak w przypadku użycia innych dodatków dobrym pomysłem może okazać się zmniejszenie ilości cukru. Przepis na ciasto kruche 3:2:1 zamieszczam poniżej.

Ciasto kruche
Print Recipe