Makaroniki przekładane białą czekoladą
Porcje Czas przygotowania
25przełożonych ciasteczek 90minut
Czas gotowania Czas oczekiwania
12-15minut 150°C
Porcje Czas przygotowania
25przełożonych ciasteczek 90minut
Czas gotowania Czas oczekiwania
12-15minut 150°C
Składniki
Składniki na skorupki makaronikowe
 • 100g zmielonych i przesianych migdałów
 • 100g cukru pudru
 • 80g białek(podzielone w proporcjach 50% + 50%, czyli 40 g + 40 g korzystając z jednej proporcji), odstane w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni
 • 120g cukru kryształu(podzielone w proporcjach 15% + 85%, czyli 20 g + 100 g korzystając z jednej proporcji)
 • 33ml wody
 • żółty barwnik spożywczy(ilość zalezy od rodzaju używanego barwnika, zawsze jednak lepiej rozpocząć od dodania niewielkiej ilości)
Składniki na krem porzeczkowy
 • 100g białej czekolady
 • 2łyżki czerwonej porzeczki(świeżej lub mrożonej)
Składniki na krem orzechowy
 • 100g białej czekolady
 • 1łyżka mleka
 • 50g orzechów włoskich
Sposób przygotowania
Przygotowanie skorupek makaronikowych
 1. Migdały przesiać przez sitko. Ważne jest aby ich masa po przesianiu była równa proporcji podanej powyżej. Grubsze kawałki migdałów można zachować do późniejszych wypieków. Do odważonych migdałów przesiać cukier puder i bardzo dokładnie wymieszać z mączką migdałową. Dodać połowę białek (40 g) oraz barwnik i dokładnie wymieszać.
 2. Do małego garnuszka wsypać 100 g cukru i wymieszać z 33 ml wody. W naczyniu umieścić termometr cukierniczy i całość postawić na palniku. Powoli podgrzewać, nie mieszając powstającego syropu.
 3. Gdy syrop zbliża się do osiągnięcia temperatury 100 ºC, można przystąpić do ubijania pozostałej połowy białek (40 g). Jak tylko białka zostaną ubite na sztywną pianę, do misy należy wsypać pozostały cukier (20 g) łyżeczka połyżeczce, cały czas miksując. W momencie gdy syrop osiągnie temperaturę 118 ºC, należy go niezwłocznie zdjąć z palnika i cienką strużką wlewać do ciągle ubijanych białek. Podczas wlewania syropu zmniejszyć obroty miksera aby uniknąć rozchlapania go na ścianki naczynia. Później można zwiększyć obroty miksera, choć nie jest to konieczne. Ubijać masę jeszcze przez około 3 – 5 minut (do wystudzenia bezy).
 4. Tak przygotowaną bezę dodawać do gotowej masy migdałowej w 2 – 3 turach, za każdym razem dokładnie mieszając. Następnie ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego (można rónież użyć woreczka śniadaniowego z odciętym rogiem). Trzymając rękaw prostopadle do papieru do pieczenia, wyciskać ciasteczka o średnicy około 2.5 cm, zostawiając pomiędzy nimi spore odstępy (rozlewają się trochę). Odstawić makaroniki do wysuszenia na około 30 minut.
 5. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy ciastka są gotowe do pieczenia jest delikatne dotknięcie jednego z nich palcem. Jeżeli ciasteczka nie kleją się do palców ani nie odkształcają się, znaczy to, że są gotowe do wstawienia do pieca. Piec w temperaturze 150 ºC przez około 12 – 15 minut. Upieczone makaroniki wyjąć z pieca i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Ważne jest aby nie pospieczyć się ze ściąganiem skorupek z papieru, gdyż skończy się to zniszczeniem stópek ciastek.
 6. Całkiem zimne makaroniki ściągać delikatnie z blaszki, i przekładać nadzieniem z białej czekolady (najlepiej umieścić je w rękawie cukierniczym lub woreczku śniadaniowym z odciętym rogiem). Przechowywać w chłodzie.
Przygotowanie kremu porzeczkowego
 1. Porzeczki umieścić w niewielkim garnuszku i doprowadzić do wrzenia. Gdy owoce puszczą sok, garnuszek przełożyć nad kąpiel wodną i dodać białą czekoladę.
 2. Całość mieszać do uzyskania gładkiego kremu. Po przestudzeniu kremu przekładać nim skorupki makaronikowe.
Przygotowanie kremu orzechowego
 1. Orzechy pokroić na niewielkie kawałki. Czekoladę i mleko umieścić w niewielkim garnuszku w kąpieli wodnej. Po rozpuszczeniu czekolady dodać do niej orzechy, a następnie przestudzić. Kremem przekładać makaroniki.