Tarta pomarańczowa
Porcje Czas przygotowania
1forma na tartę o średnicy 26 cm 2godziny
Czas gotowania Czas oczekiwania
20+5 oraz 8minut 180ºC
Porcje Czas przygotowania
1forma na tartę o średnicy 26 cm 2godziny
Czas gotowania Czas oczekiwania
20+5 oraz 8minut 180ºC
Składniki
Składniki na ciasto
 • 200g mąki
 • 100g zimnego masła
 • 50g cukru pudru
 • 50g zmielonych migdałów
 • 1 jajko
Składniki na mus pomarańczowy
 • 3 pomarańcze
 • 100g cukru
 • 1laska wanillii
 • 1łyżka żelatyny w proszku
Sposób przygotowania
Przygotowanie ciasta
 1. Mąkę, cukier puder i mielone migdały umieścić na stolnicy, dodać masło i siekać przez chwilę w celu rozdrobnienia tłuszczu. Następnie dodać jajko i zarobić ciasto.
 2. Kulę ciasta owinąć folią spożywczą, lekko spłaszczyć i umieścić w lodówce na co najmniej 30 minut.
Przygotowanie musu pomarańczowego
 1. Pomarańcze zalać wrzątkiem i parzyć je przez około 3 minuty. Przy użyciu skrobaczki do warzyw obrać skórkę, uważając jednak aby obrana część była całkowicie pomarańczowa – aby nie zawierała białej części skórki, która spowoduje zgorzknienie musu.
 2. Skórkę pomarańczową pokroić jak najdrobniej. Pomarańcze dokładnie obrać z pozostałej części skórki (tej białej, którą należy wyrzucić), pokroić na mniejsze kawałki i rozdrobnić blenderem. Jeżeli Wasze pomarańcze mają pestki, należy się ich pozbyć przed rozdrobnieniem blenderem.
 3. W rondelku umieścić drobno posiekaną skórkę i zmiksowany miąższ pomarańczy. Dodać przekrojoną wzdłuż laskę wanilii oraz cukier. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 40 minut na niewielkim płomieniu. Mus pozostawić do lekkiego przestudzenia.
 4. Żelatynę zalać około połową szklanki wody i pozostawić na 10 minut do namoczenia. Następnie szklankę umieścić w naczyniu z gotującą się wodą i rozpuścić żelatynę. Rozpuszczoną żelatynę rozprowadzić w musie pomarańczowym.
Przygotowanie ciasta
 1. Ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm i wyłożyć nim okrągłą blachę na tartę, nie zapominając o wyklejeniu brzegu. Aby uniknąć opadnięcia ciasta z brzegów, przykryć je papierem do pieczenia i na wierzch wysypać obciążniki (ja użyłam suszonego grochu).
 2. Ciasto piec przez około 20 minut w 180 ºC, następnie usunąć obciążniki i papier do pieczenia i ponownie włożyć do piekarnika na około 5 minut do dopieczenia i uzyskania złotego koloru.
 3. Z pozostałości ciasta powycinać elementy dekoracyjne, jak na przykład kwiatki, listki, motylki. Dekoracje te upiec na osobnej blasze. Czas pieczenia będzie zależał od wielkości elementów. W moim przypadku było to około 8 minut.
 4. Wystudzony spód tarty pokryć wystudzonym musem pomarańczowym i przyozdobić małymi elementami dekoracyjnymi. Ciasto schłodzić.